Dörtlü başlangıç seçeneği ile

Windows, Linux, Aros ve Amithlon

bir bilgisayara nasıl kurulur?

Bu dokümanın yazıcı dostu sürümü mevcuttur :

Gereksinimler:

* Amithlon donanım gereksinimlerini karşılayan bir x86 bilgisayar.

* Partisyonlanmamış, boş bir sabitdisk.

* Windows kurulum CD'si (XP, Vista ya da 7)

* Bir Linux dağıtım CD'si (bu örnekte Ubuntu 9.10 Desktop)

* icAros v1.1.5 Kurulum DVD'si

* Amithlon Bootable Installer CD (alpyre sürümü 1.2)

 

 

Adım 1) Windows'u kurun:

 

Windows'u her zamanki gibi kurun, ancak tüm sabit disk alanını Windows'a ayırmayın. Sabitdiskinizin kapasitesine göre uygun boyutta bir partisyon oluşturun (örn. 15-50 GB'lık bir partisyon yeterli olacaktır). Eğer ihtiyaç duyuyorsanız bir D: partisyonu da oluşturabilirsiniz. Ancak her halikarda diğer işletim sistemleri için en az 25-30GB'lık partisyonlanmamış boş alan bırakmayı unutmayın.

 

 

Adım 2) Linux dağıtımını kurun (bu örnekte Ubuntu 9.10 Desktop sürümü)

 

Ubuntu 9.10 CD'sini takın ve “Ubuntu Kur” seçeneği ile kuruluma geçin.

Eğer grafik ekranda sorun yaşarsanız, CD'den yeniden başlatın ve Kipler (F4) - Güvenli Grafik Kipi ile tekrar deneyin (eğer benim gibi TI4200 veya 4600 ekran kartınız var ise bunu yapmanız gerekecek).

“Disk Alanı Hazırla” aşamasına geldiğinizde kesinlikle “Bölümleri elle belirt (gelişmiş)” seçeneğini seçin.

 

Bu aşamada en az üç yeni MANTIKSAL (logical/extended) partisyon oluşturacağız.

 

1. Takas partisyonunuz: sistem belleğinizin (RAM) iki katı büyüklüğünde olması önerilir.

 

2. Linux partisyonunuz: boyut size bağlıdır, en az 4 GB gereklidir, ama pekçok program kurmayı hedefliyorsanız 10 GB önerilir. Dilediğiniz dosya sistemini seçebilirsiniz. Bir fikriniz yok ise ext4 (son linux dosya sistemi) seçin. Bağlantı noktası olarak “/” (root) seçmeyi unutmayın.

Bu partisyonun yoladını bir köşeye not edin (ÖNEMLİ): (örn. /dev/sda6 veya /dev/sda7... gibi)

 

(Eğer ihtiyaç duyuyorsanız Amithlon partisyonunu oluşturmadan önce bu aşamada ikinci bir Linux partisyonu da oluşturabilirsiniz.)

(Eğer Windows için bir D: partisyonu oluşturduysanız, Linux'da bu partisyonu mount edip kullanabileceğinizi de unutmayın.)

 

3. (veya 4.) Amithlon Sanal SabitDisk Partisyonu: boyut size bağlıdır. 1 GB bile fazlasıyla yeterlidir. Yoğun kullanacaksanız 4-6 GB uygundur. Bu partisyon için seçtiğiniz boyutu not alınız. Her hangi bir dosya sistemi seçebilirsiniz (4ncü aşamada nasıl olsa değiştireceğiz). Bu partisyona herhangi bir bağlantı noktası seçmeyiniz.

 

Tüm bu partisyonları MANTIKSAL olarak oluşturmayı unutmayınız!

Sabitdiskinizin sonunda, AROS'un kullanacağı bir miktar partisyonlanmamış alan bırakmayı unutmayınız (en az 1GB bırakmalısınız, 4-6 GB makul olacaktır).

 

Olağan şekilde kurmaya devam edin. BootLoader (başlangıç menüsü) olarak Grub1.97b (GNUGrub diye de bilinir) kurmasını onaylayınız (aksini belirtmediğiniz sürece zaten otomatik kurulacaktır).

Kurulum tamamlandığında Ubuntu'ya girin (sabit diskinizden başlatın ve Grub menüsünden Ubuntu'yu seçin) sürücülerinizi kurun, güncellemelerinizi yapın (bu aşamada yapmanız şiddetle önerilir!)

 

 

 

Adım 3) AROS dağıtımınızı kurun (icAros v.1.1.5)

 

Bilgisayarınızı icAros DVD'sinden boot edin. Grub menü geldiğinde video kartınızın modeline göre nVidia veya ATI seçeneklerinden birini seçin. Eğer grafik ekranda sorun yaşarsanız (yani Workbench düzgün görüntülenemez ise) yeniden başlatın ve bu defa size uygun VESA modlarından birini seçin.

Bu dağıtım bilgisayarınızda herherhangi bir değişiklik yapmadan çalışabilen bir LiveDVD'dir. DVD'den boot ettiğinden yüklemesi biraz uzun sürebilir. Workbench ekranına ulaştıktan sonra, “dock” yazılımının yükleyip ekranın altında belirmesi için bir miktar daha bekleyiniz.

 

AROSLiveCD:Tool'a girin ve InstallAROS'u çalıştırın.

 

Installer ilk aşamada Aros'un kullanacağı partisyonları oluşturacaktır (“Create the AROS partitions”)

“Only use free space” (“yalnızca boş alanı kullan”) seçeneğini seçin. Bu şekilde yeni AROS partisyonları, mevcut harddisk yapınıza zarar vermeden, sondaki partisyonlanmamış boş alanda oluşturulacaktır.

 

Sistem Partisyonu için dilediğiniz dosya sistemini seçin (eğer bu konuda bir fikriniz yok ise SFS'yi seçin). Harddiskin sonundaki boş alanın tümünü bu partisyona vermek istiyorsanız “Proceed” e basabilirsiniz

Ancak ikinci bir Aros partisyonu daha oluşturmak istiyorsanız (DH1 - Amiga terimleri ile “Work” diye de anılır) ya da herhangi başka partisyon oluşturmak istiyorsanız, DH0 için boyut belirtmelisiniz ("Specify Size"). En az 1GB ayırmalısınız, 2 GB makul olacaktır.

 

DH1 partisyonunu da oluşturmak için “Create”'i aktifleştirin (checkmark koyun) ve bir dosya sistemi seçin. Eğer sabitdiskte geriye kalan boş alanı bu partisyona vermek istiyorsanız “Proceed”e basabilirsiniz. Ancak başka partisyonlar da oluşturmayı hedefliyorsanız bu defa DH1 için de bir boyut belirtmelisiniz.

 

Partisyonlar ve boyutları ile ilgili karara varıp seçimlerinizi yaptığınızda “Proceed”e basın.


Installer gerekli partsiyonları oluşturduğunu ve sistemi yeniden başlatmak gerektiğini bildiren bir mesaj verecektir. “Reboot AROS”a bastığınızda “WarmReset” (Amiga'da Ctrl+LA+RA ile yaptığımız şey) olacaktır. Eğer Aros ekranı donarsa, sorun yok, bilgisayarınızın reset düğmesine basarak “ColdReset” yapın.

 

ArosDVD'sinden yeniden başlatın ve yeniden InstallAROS'u çalıştırın. Bu defa "Use existing AROS partitions (on any drive)" (“(Herhangi bir) diskteki mevcut Aros partisyonlarını kullan”)'ı seçin ve “Proceed”e basın.

 

Kurulum seçimlerinizi yapın. Ancak "Install Bootloader" kesinlikle seçili kalsın.

 

Kurulum tamamlandığında, DVD'yi çıkarın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.Adım 4) Amithlon ile kullanacağınız partisyonu oluşturun

 

Amithlon Bootable Installer CD (alpyre version 1.2 ) yerleştirin ve bilgisayarı bu CD'den başlatın.

 

Başlangıç menüsünde “Ranish Partition Manager”i seçin. (Özay Turay'a bir kez daha teşekkürler)

 

Bu aşamada çok dikkatli olunuz:

İmleci, Linux kurulumu esnasında oluşturduğunuz ve Sanal Amithlon SabitDisk Partisyonu olarak kullanmayı hedeflediğiniz partisyonun üzerine getirin. Bu, oluşturduğunuz partisyon sayısına bağlı olarak  sabitdiskinizdeki 3ncü (belki 4ncü) Mantıksal partisyondur. Bu yazılımda mantıksal partisyonlar kırmızı gösterilmiş “Ext Extended” partisyonlarının bir altındaki “Log” ile başlayan partisyonlardır.

İlgili partisyonu bulun ve onaylamak için (kırmızı kutu ile işaretlediğim) Partition Size [KB] sütunundaki boyutunu, not aldığınız boyut ile karşılaştırın (bunu doğru partisyon ile uğraştığımızdan emin olmak için yapıyoruz).

 

İmleci bu partisyonun üzerine getirin, klavyenizdeki “Insert” tuşuna basın.

Partisyon tiplerini içeren bir liste görüntülenecektir. Tekrar “Insert” tuşuna basın ve:

76

yazıp, enter'layın.

Partisyonunuz artık aşağıaki gibi görüntülenecektir.

Log Unknown (0x76)

 

F2'ye basıp değişiklikleri kaydedin,

ESC ile programdan çıkın,

Kasanızdaki reset düğmesine basarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

 

 

Adım 5) Sanal Sabittiskte yeni Amiga partisyonları oluşturun ve AmigaOS3.9 kurun

 

Bir önceki adımda oluşturduğunuz Type76 (0x76) partisyon Amithlon tarafından bir Amiga sabitdiski gibi algılanır. Öyleyse şimdi bu sabitdiski, kurup, partisyonladıktan sonra, ona Amiga formatı atalım ve OS3.9+BB2 kuralım.

 

Amithlon Bootable CD'sini yerleştirip bilgisayarımızı bu CD'den başlatın.

Başlangıç menüsünde “Amithlon Rescue” seçeneğini seçin.

Workbench ekranı geldiğinde amithlon_hd içindeki HDToobox'u çalıştırın.

amithlon.device'ı seçin

Bu aşamada da çok dikkatli olun: Oluşturduğunuz type76 (0x76) partisyon, VirtDsk1 ile başlayan sabitdisktir Size” (boyut) sütununu doğrulayın). Burada gördüğünüz diğer seçenekler gerçek sabitdisk(ler)iniz veya optik sürücülerinizdir. Bu yüzden diğerlerini ASLA INSTALL ETMEYİN.

 

Yalnızca VirtDsk1'yı seçin ve önce “Install Drive” daha sonra “Partition Drive” butonlarına tıklayın. Partisyonlamanızı gerçek bir Amiga sabitdiskini partisyonlar gibi yapabilirsiniz. İstediğiniz büyüklük ve sayıda partisyon oluşturabilirsiniz. Dilediğiniz dosya sistemini seçebilirsiniz (ileri seviye Amiga bilgisi).

 

Tamamladığınızda, HDToolBox warmreset yapacaktır. Her iki fare düğmesine basılı tutarak “Early Startup Menu”ye girin ve boot sürücüsü olarak HDH0'ı seçin.

 

Workbench ekranı geldiğinde, yeni partisyonlarınız masaüstünde belirecektir. Partisyonlarınızı formatlayın (sadece Quick Format ile formatlayın, diğeri sistemin çakılmasına neden olmaktadır).

 

Şimdi Amithlon CD'sine girin (masaüstündeki Amithlon isimli BoingBall ikonu AmithlonCD'nizdir). “OS3.9+BB2+Updates” çekmecesine girin “Install OS3.9+BB2+Updates”i çalıştırın ve yönergeleri uygulayarak kurulumu tamamlayın. Kurulum tamamlandığında bir WarmReset yapın (Ctrl+SuperL+SuperR – Super tuşları klavyenizdeki Windows tuşlarıdır).

 

 

 

Adım 6) Dörtlü başlangıç menünüzü oluşturun.

 

-Windows, kullandığı partisyona kaydettiği kendi başlangıç yükleyicisini (bootloader) kullanmaktadır

-Ubuntu sabitdiskinizin MBR'sine kaydettiği, Grub1.97b'yı (GNUGrub veya Grub2 diye de bilinir) kullanmaktadır. Yaptığımız kurulum sırasında AROS'unki ile değişmiştir.

-IcAros v1.1.5 de Grub1.97b'yi kullanmaktadır ve eğer herşey yolunda gittiyse şu anda kurulu ve aktif durumdadır.

 

Bilgisayarınızı sabitdiskten başlatın.

Aros'un başlangıç menüsü gelecektir:

Donanımınıza uyan seçenekle başlatın.

10 saniye içinde Aros Workbench ekranındasınız (Wanderer)

 

Şimdi Amithlon Bootable Installer CD'nizi yerleştirin ve “Booters/AmithlonSYS(Fat32)/Amithlon/” çekmecesine gidin.

Bu çekmecenin içindeki 3 dosyayı (kern310, smallird.gz ve bigird.gz)

“Aros:boot/” (SYS:boot/) çekmecesine kopyalayınız.

 

Eğer Aros CD içeriğini gezerken kitleniyorsa (bazen olabiliyor), bu kopyalama işlemini DOpus kullanarak yapınız. DOpus'u “Aros:Extras/Dopus” çekmecesinde bulabilirsiniz.

 

Şimdi Aros:boot/grub.cfg dosyasını bulun ve bunu text editörde açın (çift tıklamanız yeterli olacaktır). (Eğer birazdan yapacaklarımızın ne olduğuyla ilgili herhangi bir fikriniz yoksa, dosyayı değiştirmeden önce bir yedeğini oluşturun).

 

Grub menünüzde Ubuntu boot seçeneği için aşağıdaki satırları ekleyin:

 

menuentry "Ubuntu v9.10" {

      insmod ext2

      set root=(hd0,6)

        recordfail=1

        if [ -n ${have_grubenv} ]; then save_env recordfail; fi

      set quiet=1

      linux /boot/vmlinuz-2.6.31-14-generic root=/dev/sda6 ro   quiet splash

      initrd      /boot/initrd.img-2.6.31-14-generic

}

 

Kalın yazılmış “(hd0,6)” ve “sda6”yı farkettiniz mi? Bu kısım önemli. Çünkü doğru partisyon sda6 olmayabilir.

Ubuntu'yu kurarken oluşturduğunuz Linux partisyonunun yol adını bir yere not almanızı önermiştim.

Eğer not aldığınız yol /dev/sda6 ise sorun yok.

Eğer not aldığınız yol (örneğin) /dev/sda7 ise yukarıdaki satırları (hd0,7) ve sda7 şeklinde değiştirmelisiniz.

 

Grub menünüzde Amithlon boot seçeneği için aşağıdaki satırları ekleyin:

 

menuentry "AmigaOS 3.9" {

linux16 /boot/kern310 console_level=0 init=/linuxrc root=/dev/ram0 mem=768M vga=769 ramdisk_size=2310 leavepages=5200 cachesize=65536

initrd16 /boot/smallird.gz

}

 

menuentry "AmigaOS 3.9 (Rescue Mode)" {

linux16 /boot/kern310 console_level=0 init=/linuxrc root=/dev/ram0 mem=768M vga=769 ramdisk_size=2310 leavepages=5200 cachesize=65536

initrd16 /boot/bigird.gz

}

 

Kalın yazılmış mem=768M vga=769 parametrelerini farketmiş olmalısınız. Bu parametreler bilgisayarınıza uygun parametreler olmalıdır. Aksi taktirde Amithlon başlamayacaktır.

Kullanmayacağınızı düşündüğünüz menü seçeneklerini satır başlarına “#” işareti koyarak devre dışı bırakabilirsiniz. Başlıklarını ve menüdeki sıralarını da değiştirebilirsiniz.

Her  menuentry    komutundan sonra gelen çift tırnak içindeki metin, başlangıç seçeneğinin başlığıdır. Bu kısmı dilediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

Örn:

menuentry "Amithlon Kern 3.10" {

...

or

menuentry "!!!Amiga Rules!!!" {

…

 

Yaptığınız değişiklikleri kaydedin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

 

(Eğer grub.cfg dosyasını bozarsanız ve bu yüzden grub başlangıç menünüz gelmezse, panik yok, ArosLiveCD'den yeniden başlatın ve grub.cfg dosayanızı düzeltin.)

 

Dörtlü başlangıçlı Amiga/PC'nizin keyfini çıkarın.

 

Alper Sönmez  19/11/2009

amithlondestek@gmail.com